Przygotowanie do badań diagnostycznych

Prof. dr hab. med. Jacek Muszyński

USG jamy brzusznej

USG jest najczęściej wykonywanym badaniem diagnostycznym jamy brzusznej. Z reguły w ten sposób oceniamy stan narządów jamy brzusznej – wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, nerek, trzustki, śledziony, pęcherza moczowego i gruczołu krokowego, macicy i przydatków oraz aorty i dużych naczyń. Badanie to wykonuje się przez powłoki jamy brzusznej. Nagromadzone w przewodzie pokarmowym gazy mogą zniekształcić obraz, przesłaniając narządy jamy brzusznej i uniemożliwiając ich precyzyjną ocenę. Dlatego do badania należy się starannie przygotować.

Jak przygotować się do badań USG jamy brzusznej?

Przed przystąpieniem do badania pamiętaj, że:

  • Na badanie należy zgłosić się na czczo – nie należy spożywać pokarmów przez co najmniej 6 godzin przed badaniem.
  • W dniu badania należy wstrzymać się od palenia papierosów i, jeśli to możliwe, nie zażywać leków (należy to skonsultować z lekarzem kierującym na badania).
  • Na dzień przed badaniem obowiązuje dieta lekkostrawna, niezawierająca pokarmów wzdymających (napoje gazowane, świeże warzywa i owoce, potrawy smażone, tłuste potrawy, słodycze).
  • Przed badaniem zalecane jest zażycie środka przeciw wzdęciom, np. Simetigast Forte (wystarczą tylko dwie kapsułki: 1 kapsułka wieczorem, w dniu poprzedzającym badanie, i jedna kapsułka rano, w dniu badania).
  • Dodatkowo, tylko przed badaniem ultrasonograficznym narządu rodnego, pęcherza moczowego, prostaty: w dniu badania należy wypić 1 litr niegazowanych płynów i na badanie zgłosić się z pełnym pęcherzem.

Takie przygotowanie umożliwia lepsze uwidocznienie narządów jamy brzusznej, a zatem postawienie dokładniejszej diagnozy.